• Uroczystość poświęcenia sztandaru naszej szkoły

          • 9 czerwca 2022 r.

            To był dzień…

            Piękny, słoneczny dzień 9 czerwca 2022r. był ważnym momentem dla społeczności Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kamieniu Krzywej Wsi. Wtedy to odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru szkoły, który odtąd będzie symbolizował Małą Ojczyznę, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko, przypominał o istotnych wartościach życiowych wymienionych i przyrzeczonych podczas ślubowania oraz pełnił funkcję reprezentacyjną w trakcie okolicznościowych ceremonii. A więc sztandar to tożsamość, z którą się identyfikujemy.

            Przedstawiciele  lokalnego środowiska zdecydowali demokratycznie, że bliska im jest postawa życiowa ks. Jerzego Popiełuszki, dlatego właśnie ten błogosławiony, który „zło dobrem zwyciężał”, obrany został patronem naszej szkoły. Jego wizerunek widnieje na sztandarze.

            Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100 cm x 100 cm. Przymocowany jest on do drzewca wykonanego z jasnego drewna toczonego, zakończonego głowicą w formie srebrnego orła w złotej koronie. Sztandar obszyto złotą taśmą i wykończono złotymi frędzlami.

                     Główna strona sztandaru (awers) posiada granatowe tło. Centralne miejsce zajmuje wyszywany portret patrona szkoły – bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Postać patrona otoczona jest złotym napisem: „SZKOŁA PODSTAWOWA im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki”,  dopełnionym u dołu w linii prostej wyrażeniem: „W Kamieniu Krzywej Wsi”. Poniżej widnieje cytat „Zło dobrem zwyciężaj”, który często w swoich homiliach wykorzystywał nasz patron.

                     Rewers sztandaru jest czerwony. Na tym tle w centrum umieszczono wizerunek orła białego z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawo. Nad godłem państwowym na półokręgu widnieje napis: „NAUKA I WYCHOWANIE”, pod orłem także na półokręgu znajduje się napis „BOGU I OJCZYŹNIE”. Orzeł został wyhaftowany nicią srebrną, zaś korona, dziób i pazury – nicią złotą. Rogi sztandaru ozdobione są liśćmi laurowymi, wyszytymi złotymi nićmi.

            Akt poświęcenia miał miejsce podczas uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę w asyście 10. zaprzyjaźnionych z parafią księży. Jego eminencja w wygłoszonej przez siebie homilii podkreślił niezłomność poglądów bł. ks. Jerzego nawet w obliczu utraty życia. Ponadto zwrócił uwagę na bezpośrednie współdziałanie kapelana  ze środowiskami robotniczymi, organizowanie licznych działań charytatywnych,  wspomaganie ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Wskazał, że ksiądz, głosząc prawdę zgodnie z chrześcijańskim przesłaniem, przede wszystkim „był z ludźmi i był dla ludzi”.

            Słowa biskupa doskonale zharmonizowały się z tekstem hymnu szkolnego, który został odśpiewany tuż po przybyciu uczestników uroczystości do siedziby szkoły:

            „Był gotowy na wszystko, bo znał prawdy cenę.
            Z ludźmi był bardzo blisko, był ich przyjacielem.
            Prostotą żył, jak ziarno był i żeby wydać owoc,
            obumarł, poniósł śmierć, lecz pozostało słowo.

            Pokazał nam ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć.
            Jak siebie innym dać i jak pokonać strach,
            by nie dać się zniewolić, by razem być w niedoli,
            by nie zamykać ust, gdy źle się dzieje tu.” [i]*

            Dostojni goście, którzy zaszczycili mury naszej szkoły swą obecnością, zostali serdecznie powitani przez dyrektora p. Sławomira Ożoga. Wśród nich znaleźli się: wicekurator oświaty p. Stanisław Fundakowski, samorządowcy z p. wójtem Ryszardem Bugielem na czele, duchowni z ks. Piotrem Kuźniarem, panie z ZEAS-u pod kierownictwem p. Elżbiety Krawczyk, emerytowani i czynni zawodowo dyrektorzy szkół i nauczyciele, radni gminy Kamień, Rada Rodziców pod przewodnictwem p. Marty Sączawy, przedstawiciele gminnych instytucji, organizacji, stowarzyszeń, służb i zakładów pracy(w tym dyrektorzy firmy Budimex) oraz mieszkańcy Krzywej Wsi.

            Wszyscy zgromadzeni mieli możliwość zapoznania się z mobilną wystawą wnikliwie przybliżającą postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także z historią naszej szkoły przedstawioną przez p. Martę Oczkowską.

            Kluczowym punktem programu uroczystości było przekazanie sztandaru przez RR dyrektorowi szkoły, a następnie Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu, który w imieniu wszystkich uczniów złożył zobowiązujące ślubowanie:

            My, uczniowie Szkoły Podstawowej  im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kamieniu Krzywej Wsi w obecności naszych rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości – Naszej Ojczyźnie –Rzeczypospolitej Polskiej, Patronowi i Tobie Szkoło – uroczyście ślubujemy:

            • Uczciwą nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości i  pokojowi
            • Wyrabiać w sobie silną wolę i koleżeństwo, uczynność, odwagę i prawdomówność
            • Strzec honoru i dobrego imienia naszej szkoły
            • Z młodzieńczym zapałem i wiarą wytrwania pod tym sztandarem  jednoczyć wysiłki dla dobra szkoły i Ojczyzny”

            Po czym sztandar umieszczono w specjalnej gablocie usytuowanej w reprezentatywnym miejscu.

            Nieodzownym elementem podniosłych wydarzeń jest część artystyczna. Zgodnie z tym chwalebnym standardem uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się przed szanowną publicznością w montażu słowno-muzycznym nawiązującym do życia, osiągnięć i myśli naszego patrona. Przygotowanie scenariusza i reżyseria akademii były zadaniem p. Joanny Pieniek, p. Krystyny Łach, p. Marzeny Pisuli.

            Słuchacze nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami. Oprawę muzyczną/akustyczną występów zapewnili z sukcesem: p. Zbigniew Dudek, p. Mirosław Cebula, orkiestra gminna, uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej w Kamieniu.

            Do tradycji należy także pamiątkowe wbijanie tzw. gwoździ. Służąca temu celowi specjalna tablica wzbogacona została drewnianym popiersiem patrona dłuta rodzimego rzeźbiarza Józefa Ożoga.

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kamieniu Krzywej Wsi p. Sławomir Ożóg złożył/składa gorące podziękowania wszystkim gościom i współorganizatorom uroczystości za uświetnienie tego historycznego wydarzenia swoją obecnością i zaangażowaniem.

            „Wdzięczność jest pamięcią serca”

             

            * Autor tekstu piosenki: Marcin Styczeń

             

          • Przegląd Piosenki Religijnej

          • 22 czerwca 2022 r.

            Ciągle mówi się, że młodzi ludzie potrzebują autorytetów. A czy historia nie jest wystarczająco płodną matką, wydając na świat tylu wspaniałych ludzi, którzy zostali świętymi ?. Udokumentowaniem tej myśli był udział uczennic klasy II - Wiktorii Laufer, Amelii Hamryszczak i Marceliny Zaguły  ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Przeglądzie Piosenki Religijnej, który odbył się w Kamieniu Prusinie pod hasłem ,, Każdy może być świętym" Uczennice pięknie zaśpiewały utwór pt: Aureola. Nie obyło się bez gromkich braw i podziękowań. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki od organizatorów przeglądu i udały się na wspólny poczęstunek.  Był to dzień pełen wrażeń i radości.

          • Muzykujemy

          • Dzieci z oddziału zerowego z wielką ciekawością i zainteresowaniem brały udział w zajęciach „Poznajemy instrumenty”. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, wykorzystały zdobytą widzę, klasyfikując je na dęte, strunowe, perkusyjne. Tworzyły klasową orkiestrę, wygrywając dźwięki i rytmy na instrumentach. Dodatkową atrakcją był zaproszony „gość” – uczennica Szkoły Muzycznej I st. w Kamieniu – Karolina Lisek. Przedstawiła tok swojej nauki, budowę instrumentu, demonstrowała sposób wydobywania dźwięku z instrumentu – trąbki. Dzieci pod kierunkiem uczennicy, z radością, próbowały swoich sił grając na instrumencie.

          • W fabryce bombek

          • 7 grudnia 2021 r.

            „Mikołajkowy wyjazd” – 07.12.2021 r. uczniowie klas 0 – III, odwiedziły Fabrykę Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Zwiedzały fabrykę, zobaczyły jak wygląda produkcja bombek, brały udział w warsztatach – własnoręcznie ozdabiały bombki. Na pamiątkę dzieci otrzymały bombkę ze swoim imieniem.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada 2021 r.

            25 listopada każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków. Przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną - poznały historię święta,  bajki dawniej i dziś, imiona różnych misiów, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie", „Pokochaj Pluszowego Misia”. Brały udział w różnych zabawach ruchowych, plastycznych, konkursach, quizach, śpiewały  piosenki o misiach. Delektowały się również przysmakami w kształcie misiów: żelkami, petitkami lubisiami itp. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

          • Andrzejki

          • 24 listopada 2021 r.

            24 listopada nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Poznały istotę, zwyczaje i tradycje Dnia Św. Andrzeja. Dowiedziały się, że są różne sposoby, żeby przewidzieć, co nasz czeka w przyszłości. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy muzyce, pląsy i ciekawe konkursy. Zorganizowano również słodki poczęstunek, który przygotowały mamy dzieci.  Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Pewne jest to, że przyniosły nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.